Merhaba tezgahaltı su arıtma okurlarımız.Yine sizlerden gelen sorulara cevap verebilmek adına bu yazıyı yazmış bulunmaktayız.Bir çok kullanıcımız bizlere telefon ile ulaşarak bu tür soru ve sorular sormaktadırlar.Bizlerde bunları not alarak sizlere cevap verebilmek adına bu şekilde yazılar yazmaktayız.Aşağıda sizlerden gelen soru ve sorular bulunmaktadır.

Soru 1: Ters Ozmoz Nedir ?

Cevap 1: Ters ozmoz sisteminin çalışma mantığı musluk suyunun %90 ile %99 arasında membran filtre sayesinde arıtılmasına olayına ters ozmoz denir.Ters ozmoz Türkçe anlamlı bir kelimedir.İngilizce olarak ise reverse osmosis denilmektedir.

Soru 2: Neden Reverse Osmosis Sistem Kullanmalıyız ?

Cevap 2:Musluk suyu sonuçlarına bakıldığı zaman suyun ne halde olduğu açıkçası ortaya çıkmaktadır.Reverse osmosis sistem sayesinde suyun içerisinde bulunan tortu,pas,kireç,klor ve diğer zararlı bakterilerin yok edilmesi sağlanmaktadır.Bu sayede suda bulunan tüm zararlı bakteriler yok edilerek suya ekstra mineral filtreler sayesinde daha sağlıklı bir elde edebilirsiniz.

Soru 3: Su Arıtma Cihazları Kaç Aşamalı Olması Gerekmektedir.

Cevap 3: Genellikle su arıtma cihazları fabrikadan 5 aşamalı pompalı veya pompasız olarak gelmektedir.Ama gelişen teknoloji ile yeni filtrasyon sistemleri ortaya çıktığı için cihazlara bir çok ek olarak filtre konulmaktadır.Cihazlar 12 aşamaya kadar çıkarılmaktadır.

Soru 4: Pompalı mı Almalıyım Yoksa Pompasız mı ?

Cevap 4: Aslında bu durum su basıncınız ile ilgili bir durumdur.Evinize gelen su basıncı çok düşük ise özellikle köy vb bölgelerde yaşıyorsanız maalesef pompasız cihaz çalışmaz.Bu durumda pompalı cihaz almanız gerekmektedir.Pompanın amacı su basıncının düşük olduğu veya çok yüksek olduğu yerlerde su basıncını 4 ile 5 bara sabitleyerek daha rahat çalışmasını sağlamaktadır.

Soru 5: Su Arıtma Cihazlarında Kaç Litre Tank Kullanmalıyım ?

Cevap 5: Genellikle açık kasa su arıtma cihazlarında tank boyutu 12 litre olmaktadır.Ama kapalı kasa su arıtma cihazlarının iç haznesi dar olduğu için 12 litre tank maalesef konulamamakta.Nadirde olsa 12 litrelik tankı olan kapalı kasa bulunmaktadır ama genellikle 9 litre veya 6 litrelik tank bulunmaktadır.Bu durumda yapmanız gereken kararı sizin vermenizdir.Tanktan çok fazla su almak istiyorsanız açık kasa bir su arıtma cihazı almanızı öneririz.

Soru 6: Su Arıtma Cihazlarında Ekstra Filtre Kullanmalı mıyım ?

Cevap 6:Kesinlikle tavsiye ediyoruz.5 aşamalı olarak cihaz fabrikan o şekilde çıkmaktadır.Ama ekstra filtre kullanarak daha fazla mineral almanızı sağlamaktadır.